
JAK ZABEZPIECZYĆ DREWNIANY TARAS PRZED SEZONEM ZIMOWYM?
„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to powiedzenie idealnie pasuje do dbałości o nasze zdrowie, jednak jak się okazuje, także o taras. Warto wcześniej o niego zadbać i wyprzedzić przykry widok na wiosnę – czyli wypaczenia się desek tarasowych. Tym samym unikniemy niepotrzebnych kosztów. Chcąc zachować estetyczny wygląd drewnianej przestrzeni przydomowej w następnym sezonie, dobrze zapoznać się ze skuteczną metodą ochrony przed trudnymi warunkami pogodowymi.
Kiedy kropla drąży skałę
Jesień to odpowiednia pora, aby przygotować swój drewniany taras na nadejście zimy. Konserwacja najlepiej sprawdzi się, gdy pogodzie bliżej jest do słońca, aby móc swobodnie oczyścić taras i pozwolić mu zupełnie wyschnąć. Należy podkreślić, że wilgoć i mróz to najwięksi wrogowie drewna. W przypadku, gdy taras nie jest zabezpieczony, może pojawić się problem – wilgoć zacznie wnikać w strukturę drewna, zaczną pojawiać się pęknięcia. Impregnacja pełni funkcję „blokady” przed wodą. Nie dopuszcza zatem do wchłonięcia przez drewno kropli, dzięki czemu utrzymują się one jedynie na powierzchni desek.
OLEJ to…
Najczęściej szukamy odpowiedzi na pytanie – jaki produkt należy wybrać? Decyzja powinna być ukierunkowana cechami produktu – czyli jakie musi mieć, aby w pełni spełniał nasze oczekiwania. Drewniany taras to równocześnie naturalny taras, który wymaga takiej samej ochrony ze szczególnym naciskiem na to, by drewno mogło swobodnie oddychać. Tego typu produktem jest Olejowosk. Osmo dysponuje dwoma rodzajami produktów, które można użyć do zabezpieczenia drewnianego tarasu. Jednym z nich jest Olej Tarasowy, a drugim Lazura Olejna do Ochrony Drewna.
Olej czy Lazura?
Warto wziąć pod uwagę poszczególne gatunki drewna. Jeżeli mamy taras z drewna iglastego, takiego jak sosna, modrzew czy świerk, należy dodatkowo zabezpieczyć taras przed atakiem grzybów oraz pleśni. Decydując się na Olej Tarasowy, dodatkowo stosujemy Impregnat do drewna WR Aqua. Natomiast w przypadku Lazury Olejnej do Ochrony Drewna mamy gotowe rozwiązanie 2w1, czyli podkład i nawierzchnia w jednym produkcie. Lazura zawiera już w swoim składzie biocydy (aktywne składniki biobójcze), które chronią przed atakami mikroorganizmów (pleśni, glonów czy mchów). Osmo dobiera składniki i ich ilość w taki sposób, aby wyeliminować szkodliwe działanie dla zdrowia.
Zobacz porównanie powłok Osmo oraz ich możliwości wybarwienia drewna.
Olejowanie tarasu – krok po kroku
Posiadacze drewnianych tarasów powinni raz w roku dokonać odświeżenia. W przypadku produktów Osmo wystarczy umyć taras i nałożyć wiosną jedną, cienką warstwę powłoki.
1. Przed nałożeniem powłoki należy właściwie przygotować powierzchnię – solidnie wyczyścić z wszelkich zabrudzeń i kurzu. Warto zastosować Żel do usuwania szarości drewna, specjalnie opracowany do czyszczenia i regeneracji poszarzałego drewna na zewnątrz. Tak wyczyszczone drewno, wystarczy pokryć olejem – odzyska ciepłą, naturalną barwę i świeży wygląd. Do olejowania można przystąpić po całkowitym wyschnięciu desek tarasowych. Najlepszym sprzymierzeńcem podczas procesu wysychania jest słońce.
2. Dodatkowo, przed aplikacją oleju powinno się zabezpieczyć czoła deski tarasowej z uwagi, iż jest to wrażliwy element tarasu. W tym miejscu najczęściej następują pęknięcia desek, dlatego należy użyć Impregnatu do czoła deski tarasowej, który ogranicza także blaknięcie końcówek i powstawanie „wykwitów”, powodowanych wysączeniem się naturalnych substancji oleistych zawartych w drewnie. Po zabezpieczeniu czoła desek można rozpocząć olejowanie.
3. Należy dokonać wyboru produktu pomiędzy Lazurą Olejną do Ochrony Drewna a Olejem Trasowym. Oba oleje są niezwykle trwałe, odporne na wypłukiwanie, posłużą nam przez długi czas. Do aplikacji oleju można użyć: szczotki do tarasów, pędzla (z naturalnego włosia) lub wałka. Każde z tych narzędzi jest właściwe, gwarantują odpowiednią aplikację.
- Olej Tarasowy – Oleje tarasowe wygładzają powierzchnię drewna, pielęgnują je i zabezpieczają przed wnikaniem brudu i wody. Renowacja powierzchni pokrytej olejem tarasowym jest łatwa i szybka – nie wymaga szlifowania ani gruntowania przed aplikacją kolejnej warstwy, można też odnowić jedynie najbardziej zużyte fragmenty tarasu. Ponadto są idealnie dopasowane do typowej barwy każdego z gatunków drewna, więc bez problemu pozwalają zachować, odnowić lub wyrównać naturalny kolor desek tarasowych.
- Lazura Olejna do Ochrony Drewna – w celu odświeżenia wystarczy ją oczyścić i powtórnie przemalować. Szlifowanie i gruntowanie powierzchni nie są konieczne. To produkt nowoczesny i wydajny (1L/25 m2), bardzo łatwy w aplikacji i renowacji – nie rozwarstwia się ani nie zasycha podczas nakładania.
Wskazówka 1: Przed malowaniem trzeba dokładnie wymieszać produkt w puszce. Same wstrząśnięcie nie wystarczy – są to produkty wieloskładnikowe (mieszanina kilku olei).
Wskazówka 2: Warto pamiętać, aby aplikować cienką warstwę produktu (optymalnie – tyle, ile wchłonie, rozprowadzając resztę po drewnie).
Zobacz, jak prawidłowo wykonać olejowanie tarasu.
Taras jak malowany
Po zakończeniu konserwacji, wyschnięciu powłoki nasz taras jest gotowy na każde warunki pogodowe. Ponadto, oleje wyciągają każdy walor drewna, uwydatniają jego barwę, podkreślają rysunek słojów, a powierzchnia staje się przyjemna w dotyku, gładka. Pozostaje więc tylko cieszyć się pięknym, zadbanym i przede wszystkim zabezpieczonym tarasem przez cały rok, aż do następnego sezonu.

STOPIEŃ POŁYSKU
Wygląd drewnianej podłogi w dużej mierze zależy od stopnia połysku. Jedni klienci lubią wysoki połysk; inni wolą matowe podłogi o bardziej naturalnym wyglądzie. Warto ich poinformować, że część powłok Osmo jest dostępna w kilku różnych stopniach połysku.

OCHRONA PRZED MCHEM I GLONAMI
Dodanie aktywnych składników biobójczych chroni powłokę przed atakami mikroorganizmów, takich jak pleśń, glony czy mchy, które mogłyby powodować nieestetyczne odbarwienia.
Nie należy mylić tego zabiegu z impregnacją, która chroni drewno przed atakami szkodników od środka.
Firma Osmo dobiera składniki i ich ilość w taki sposób, aby wyeliminować jakiekolwiek negatywne działanie na ludzi.
Lazura Olejna do Ochrony Drewna
Olej ochronny UV Extra
Olej ochronny UV Kolor
Antypoślizgowy Olej do Tarasów
Mimo to wielu klientów wybiera powłoki do drewna bez dodatkowej ochrony, jeżeli nie jest ona niezbędna. Dlatego też firma Osmo ma w swojej ofercie powłoki do drewna wolne od biocydów.

FARBY DO DREWNA PRZYJAZNE DZIECIOM
W trosce o swoje dzieci, szukamy produktów ekologicznych i zdrowych. Liczy się przede wszystkim wysoka jakość, funkcjonalność i stuprocentowe bezpieczeństwo naszych pociech. Czy decydując się na wykończenie ścian, podłóg, czy malowanie mebli w pokoju dziecięcym, zastanawiasz się jaką farbę wybrać?
Dokonanie prawidłowego wyboru jest niezwykle istotne. Warto zatem sprawdzić, czy farba posiada określone właściwości, czyli: jest z atestem dla dzieci, zapewnia bezpieczeństwo w kontakcie z małym człowiekiem, skutecznie chroni drewno i sprawdza się przy malowaniu mebli dla dzieci. Tradycyjne preparaty przeznaczone do zabezpieczenia drewna są groźne dla zdrowia i bezwzględnie nie nadają się do zastosowania w pokoju dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest zakup farby opracowanej na bazie naturalnych składników, która w trakcie nakładania i schnięcia nie wydziela szkodliwych związków.
2W1 – OCHRONA DREWNA I GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA DLA NAJMŁODSZYCH (FARBY Z ATESTEM DLA DZIECI)
Marka Osmo oferuje specjalne powłoki, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Farby są z atestem dla dzieci, więc bez przeszkód maluch może przebywać w ich pobliżu. Ważne jest, aby poczekać do wyschnięcia preparatu, kiedy woń nie jest odczuwalna. W zależności od produktu schną od 3 do 12 godzin. „Zdrowe farby” oznaczone są normą europejską EN. 71.3, która stanowi o bezpieczeństwie dla zabawek dziecięcych. Co dokładnie znajduje się w produktach Osmo?
W ofercie Osmo możemy znaleźć szeroki wybór produktów do drewna, spełniających wszystkie najważniejsze kryteria dopasowane do naszych potrzeb. A szczególnie najważniejszy warunek, jakim jest bezpieczeństwo dzieci. Opis najważniejszych zalet powłok Osmo można znaleźć pod linkiem: https://osmo.com.pl/osmo/najwazniejsze-zalety-powlok-osmo/.
FARBY NIESZKODLIWE DLA MAŁYCH I DUŻYCH
Oto kilka powłok zapewniających ochronę drewna, bezpiecznych dla dzieci:
1. WOSK TWARDY OLEJNY EFEKT SREBRNY/ZŁOTY – przeznaczony do dekoracyjnego wykończenia ciemnych powierzchni drewnianych (podłóg, mebli). Powłoka odporna na wilgoć i brud, jednocześnie chroni i barwi drewno. Bezpieczna dla zabawek i mebli dziecięcych.
2. WOSK DEKORACYJNY: TRANSPARENTNY – podkreśla naturalne piękno surowca. Odporny na plamy, zabrudzenia i ścieranie. Jest ekologiczny, zawiera naturalne składniki roślinne. Szeroka gama kolorystyczna idealnie sprawdzi się przy wykończeniu zabawek i mebli dla dzieci.
3. WOSK DEKORACYJNY: INTENSYWNY – daje możliwość transparentnego krycia lub intensywnego barwienia drewnianych powierzchni. Zapewnia wysoką odporność na brud, ścieranie, plamienie. Powłoka po wyschnięciu jest bezpieczna dla ludzi, zwierząt i roślin.
4. WOSK OLEJNY DO EGZOTYKÓW – specjalistyczny preparat o wysokiej zawartości składników roślinnych. Przeznaczony głównie do wykończenia twardych i oleistych gatunków drewna w wilgotnych pomieszczeniach. Skutecznie zabezpiecza surowiec. Po wyschnięciu bezpieczny dla dzieci.
5. UVIWAX – chroni przed promieniami UV, dzięki czemu redukuje procesy żółknięcia drewna. Do wyboru zarówno barwna, jak i transparentna. Skutecznie zabezpiecza przed wnikaniem brudu i ścieraniem. Można ją stosować do wszystkich rodzimych gatunków drewna.
6. PROTEKTOR DREWNA – woskowy impregnat do drewna można stosować zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pełna ochrona surowca w wilgotnych i mokrych pomieszczeniach. Idealnie sprawdzi się w łazience, przy malowaniu zabawek dziecięcych, czy na placach zabaw. Opracowany na bazie naturalnych olejów i wosków.
7. WOSK WEWNĘTRZNY – pełna ochrona powierzchni drewnianych (mebli, zabawek dla dzieci, paneli ściennych i sufitowych, boazerii, drzwi), bezpieczny dla zdrowia, bezwonny i ekologiczny. Można również stosować do renowacji starych, odbarwionych elementów drewnianych.
8. TOP-OLEJ DO BLATÓW KUCHENNYCH – stworzony na bazie naturalnych olejów i wosków. Przeznaczony przede wszystkim do drewnianych mebli i blatów kuchennych. Jest odporny na zabrudzenia, wilgoć, czy powstawanie plam. Chroni drewno przed domowymi środkami czystości. Dopuszczony do kontaktu z żywnością.
9. WOSK TWARDY OLEJNY 2K ECO PURE – dedykowany profesjonalnym parkieciarzom. W składzie wysoka zawartość składników roślinnych. Jest niezwykle trwały i wytrzymały, bez przeszkód można stosować do zabawek, mebli dziecięcych.
10. WOSK TWARDY OLEJNY ANTI-SLIP – powłoka antypoślizgowa, wygładza powierzchnię drewna, zapobiegając przypadkowym poślizgnięciom. Produkt łatwy w aplikacji. Po wysuszeniu bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin.
Wszystkie wyżej wymienione farby można swobodnie używać do malowania drewnianych mebli i zabawek dla dzieci. Pozwalają drewnu oddychać a jednocześnie nie zagrażają zdrowiu najmłodszych domowników. Uzyskały pozytywną opinię instytutu badawczego – z atestem dla dzieci.
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?
Pamiętajmy zawsze o dokładnym zapoznaniu się z informacjami zamieszczonymi przez producenta na etykiecie produktu. Najważniejszym kryterium wyboru środka do drewna jest bezpieczeństwo naszych dzieci, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na oznaczenia preparatu. Powinny spełniać normę europejską PN-EN 71.3, czyli „Bezpieczeństwo zabawek. Część 3. Migracja określonych pierwiastków”.

CZY IDEALNY OLEJ DO JACHTÓW NAPRAWDĘ ISTNIEJE?
Wszystkie ręce na pokład … zabezpieczony impregnatem Osmo
Każdy żeglarz wie, że przygotowania do sezonu żeglarskiego warto zacząć już odpowiednio wcześniej. Żeglarstwo, wraz z podobnymi mu sportami wodnymi, to coraz powszechniejszy i coraz chętniej wybierany sposób aktywnego odpoczynku i spędzenia wolnego czasu na łonie natury. Poza utrzymaniem dobrej kondycji fizycznej, ważne jest także utrzymanie jednostki pływającej i sprzętu w odpowiednim stanie. Szczególnie, kiedy elementy nad linią wody wykonane są z drewna.
Drewno kontra woda i słońce
Nieważne, czy żeglujemy po mazurskich jeziorach, czy wypływamy na słone wody, drewniane elementy pokładowe są tak samo narażone na negatywne skutki wilgoci. Przy wyborze odpowiedniego oleju czy farby do jachtów musimy pamiętać, że drewno wystawiane jest nie tylko na kontakt z wodą, ale także na nieustanne działanie promieni UV. Co więcej, może nam to przysporzyć niemałych wydatków renowacyjnych. Zatem co należy zrobić, żeby skutecznie zabezpieczyć drewniany pokład jachtu czy żaglówki?
Który olej jachtowy wybrać?
Potrzebny jest produkt, który skutecznie ochroni drewno przed oboma czynnikami. Oferta produktów Osmo do stosowania na zewnątrz to szeroka gama lazur, olejów i impregnatów do drewna o właściwościach hydrofobowych, co zabezpiecza pokrywaną powierzchnię przed pęcznieniem i kurczeniem się drewna. Powstała po zaaplikowaniu produktu mikroporowata powłoka pozwala drewnu swobodnie oddychać, a aktywne składniki chronią je przed atakiem pleśni, glonów i grzybów. Po aplikacji powłoka nie będzie pęczniała, pękała ani odpryskiwała, co zapewni skuteczną i długotrwałą ochronę. Każdy z produktów jest wydajny i łatwy w aplikacji, nie wymaga również dodatkowego polerowania czy gruntowania. Niezależnie od wybranego rodzaju produktu - lazury, oleju czy impregnatu - podkreśli on naturalne piękno każdego gatunku drewna, wygładzając powierzchnię i nadając jej świeżego, pełnego koloru. W ofercie Osmo dostępne są oleje i farby do drewna jachtowego, które spełnią wszystkie te funkcje. Polecamy między innymi:
• Olej Ochronny UV Extra
lub
• Wosk Twardy Olejny.
Cała gama innowacyjnych produktów Osmo do skutecznej ochrony drewna dostępna na stronie: https://osmo.com.pl/produkty/
Bezpieczeństwo i komfort na długo
Dzięki licznym właściwościom produktów Osmo, pokład żaglówki czy jachtu będzie nie tylko odpowiednio przygotowany do sezonu, ale także zabezpieczony na kolejne zimowanie. Aby efekt i ochronne właściwości utrzymywały się odpowiednio długo, należy pamiętać także o odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji zabezpieczonych powierzchni.

OLEJOWOSK W KUCHNI
Kuchnia stanowi dla domowników bardzo ważne miejsce w rodzinnym życiu. Dużą wagę przywiązujemy do funkcjonalności tego pomieszczenia. Dlatego nierzadko pełni funkcję zarówno jadalni, jak i pokoju. To w niej pijemy poranną kawę, jemy posiłki w gronie rodzinnym, wspólnie biesiadujemy, prowadzimy codzienne rozmowy i wreszcie przygotowujemy rozmaite potrawy. Spędzamy tam całkiem dużo czasu. Kuchnia a zwłaszcza blaty muszą spełniać różne funkcje, dlatego drewniane powierzchnie przy codziennej użyteczności wymagają szczególnej ochrony. Z pomocą dla surowca idealnie sprawdzi się olejowosk do kuchni.
Olejowosk na blat kuchenny
Istotą jest prawidłowe zabezpieczenie drewnianych mebli i blatów kuchennych. Przemyślany wybór produktu to gwarancja ochrony i użyteczności przez długi czas. Zastanawiamy się co wybrać, lakier czy olejowosk? Od razu udzielamy konkretnej odpowiedzi - olejowosk.
Dlaczego olejowosk w kuchni
- Pierwsza i najważniejsza kwestia, to fakt, że jest naturalny. Powłoka jest opracowana na bazie naturalnych olejów i wosków. W rezultacie jest zdrowa i ekologiczna. Drewno powstaje wskutek naturalnego procesu biologicznego. Stąd też surowiec najlepiej czuje się w towarzystwie preparatu zgodnego z prawami natury – tj. olejowosku.
- Drugą istotną sprawą jest jego wysoka odporność na ścieranie, wilgoć i zaplamienia. W kuchni to cechy niezbędne. Od czasu do czasu zachlapie się blat lub podłoga, rozleje jakiś napój, czy wyleje płyn. Zastosowanie olejowosku w kuchni sprawdzi się doskonale. Połączenie oleju i wosku scala ze sobą ich zalety. Wosk chroni drewno na zewnątrz, tworząc mikroporowatą warstwę, a oleje zabezpieczają od wewnątrz, wnikając głęboko w strukturę surowca. To trwałe i naturalne rozwiązanie.
Farby do drewna do kontaktu z żywnością
Na blaty kuchenne należy wybrać powłokę dopuszczoną do kontaktu z żywnością zgodnie z normą EURO 1186 – część 5/14. W naszej ofercie posiadamy TOP-OLEJ DO BLATÓW KUCHENNYCH. Przeznaczony do drewnianych mebli i blatów kuchennych. Jest ekologiczny. Pozwala drewnu oddychać, a jednocześnie jest odporny na zabrudzenia, nie odpryskuje i nie pęka. Po wyschnięciu farba jest bezpieczna dla ludzi, zwierząt i roślin, według normy EN 71.3.
- Trzecia dogodność – nie potrzebujemy fachowca. Bez problemu poradzimy sobie sami - do it yourself. Olejowosku nie musimy cyklinować, a jak wiemy to wielkie przedsięwzięcie: zatrudnienie ekipy, odpowiednie przygotowanie terenu i dodatkowe koszty. Co więcej, punktowe naprawy czy renowacje, także możemy wykonywać samodzielnie. Nawet bardzo burzliwe życie rodzinne w kuchni, nie ma szans z profesjonalnym olejowoskiem na blaty kuchenne. Bez trudu zapewni ochronę np. przed plamami z kawy czy czerwonego wina.
- Czwartą zasadniczą zaletę stanowi swobodny oddech. Co przez to rozumieć? Drewno może oddychać i to „pełną piersią”. Tak samo, jak nasza skóra potrzebuje oddychać i nie lubi się z kremami zatykającymi pory, tak też drewno. Olejowosk równocześnie impregnuje surowiec, głęboko w niego wnikając oraz pozwala mu w pełni oddychać.
Olejowosk do drewnianych podłóg w kuchni
Bezpieczny i skuteczny jest WOSK OLEJNY DO EGZOTYKÓW. Dzięki właściwościom hydrofobowym sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach tak, jak kuchnie. Zawiera wysoką ilość składników roślinnych, dzięki czemu dobrze łączy się nawet z problematycznymi gatunkami drewna. Zapewnia ochronę surowca i odporność na plamienie. Bezpieczny do zabawek dziecięcych.
Wszystkie niezawodne produkty Osmo są dostępne na stronie: https://osmo.com.pl/produkty/.

LAKIER CZY OLEJOWOSK NA SCHODY
Wyjątkowy element każdego wnętrza - by schody przez lata cieszyły pięknem
Pięknie wykończone schody drewniane to nie tylko efektowna ozdoba naszego pokoju. To także duża wygoda użytkowania, do tego schody drewniane dają nam wiele możliwości zagospodarowania przestrzeni w domu. Cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie ze względu na ich liczne zalety. Przede wszystkim drewniane schody mają lekką konstrukcję, która nie zabiera dużo przestrzeni, jednocześnie nie obciąża pomieszczenia. Mimo stosunkowo prostej konstrukcji są bardzo wytrzymałe i trwałe, a ich użytkowaniem możemy cieszyć się przez lata. Aby tak się stało, musimy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, aby drewno, z którego są zrobione, prezentowało się nienagannie przez długi czas.
Co wybrać – lakier czy olejowosk?
Na rynku znajdziemy masę produktów dedykowanych schodom drewnianym. Stając przed wyborem odpowiedniego środka, często zadajemy sobie pytanie: „który z nich sprawdzi się najlepiej?”.
Lakier chroni drewno przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem oraz zużyciem przy codziennej eksploatacji. Tak zabezpieczone schody przez długi czas nie wymagają konserwacji. Przy wyborze lakieru musimy jednak pamiętać, że nie wnika on w głąb, pokrywając tylko zewnętrzną warstwę schodów. Pokrycie lakierem nie daje także możliwości remontów miejscowych, a koszty renowacji są względnie wyższe niż w przypadku olejowosków.
Natomiast olejowosk na schodach to szybkie i stosunkowo tanie renowacje, zarówno miejscowe, jak i całościowe. Drobne rysy i wgłębienia nie są tak zauważalne jak w przypadku powierzchni lakierowanych. Olejowosk to także gwarancja głębokiej impregnacji, ponieważ wnika on w pory drewna, zapewniając dobrą ochronę przed wnikaniem brudu, kurzu i wilgoci. To, co wyróżnia impregnację olejowoskiem, to również naturalny wygląd drewna, podkreślenie jego koloru i uwypuklenie struktury usłojenia. Jest to opcja polecana alergikom, ponieważ ze względu na antystatyczne właściwości olejowosku nie przyciąga on kurzu. Powierzchnie pokryte olejowoskiem wymagają jednak częstszej konserwacji, średnio raz w roku.
Olejowosk na schody – łatwa pielęgnacja, naturalny wygląd
Mogłoby się wydawać, że powierzchnie olejowoskowane są trudne w pielęgnacji i utrzymaniu. Choć wymaga nieco więcej uwagi niż powierzchnia lakierowana, utrzymanie jej nie jest zajęciem karkołomnym i czasochłonnym. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, zarówno w przypadku schodów, jak i podłóg olejowoskowanych, jest mycie środkami do tego celu przeznaczonymi. „Tradycyjne” produkty pielęgnacyjne spotykane w supermarketach nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zawarte w nich substancje chemiczne mogą uszkadzać i rozpuszczać powierzchnię ochronną. Dlatego warto zastosować produkty dedykowane codziennej pielęgnacji powierzchni pokrytych olejowoskami, takich jak Koncentrat Wisch-FIX Osmo, który czyści bez naruszania powierzchni, a do tego nawilża i zapobiega wysuszaniu. Średnio raz w roku należy także wykonać konserwację odpowiednim środkiem. Świetnie sprawdzą się tu woski olejne Osmo.
Najlepsze, co możesz dać swoim schodom
Poza naturalnym wyglądem, olejowoski oferują znacznie więcej korzyści niż tradycyjne lakiery do drewna. Ze względu na fakt, że drewno jest produktem naturalnym, wymaga naturalnego impregnatu. Olejowoski Osmo są produkowane na bazie naturalnych wosków i olejów. Dzięki temu nie tylko są produktem ekologicznym, ale przede wszystkim pozwalają drewnu oddychać i pomagają utrzymać cenne wartości tego surowca. To gwarancja skutecznej ochrony drewnianej powierzchni schodów przez długie lata. Nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, aby drewno zachowało swoje piękno i naturalność. Pomocną dłonią w dbaniu o drewniane schody będzie Zestaw Pielęgnacyjny do schodów Osmo.

NARZĘDZIA DO MALOWANIA DREWNA
Żadne prace remontowe czy malarskie nie obejdą się bez specjalistycznych narzędzi. Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego. Bierzemy pierwszy lepszy wałek, pędzel czy pad malarski i przystępujemy do działania. Otóż nic bardziej mylnego! Wybór odpowiedniego narzędzia do malowania jest niezwykle istotny. A często to bagatelizujemy, skupiając uwagę przede wszystkim na wyborze farby i kolorystyki. Aplikacja impregnatów, bejc, lakierów, olejów i farb nie powinna być przeprowadzana tym samym rodzajem narzędzi.
Drewno, jako naturalny budulec, stworzony przez naturę, nie uznaje błędów popełnianych przy malowaniu jego powierzchni. Dobór właściwego pędzla czy wałka może okazać się decydujący dla zabezpieczenia surowca, jak i ergonomii naszej pracy.
Rodzaj narzędzia do malowania drewna a indywidualne predyspozycje
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czym najlepiej pomalować drewno. Jest to zależne od wielu czynników takich jak: miejsce pracy (wewnątrz, na zewnątrz), obiekt (co malujemy, kształt), struktura (gładka, chropowata) oraz indywidualne predyspozycje (nasze przekonanie o najlepszej użyteczności konkretnego narzędzia). Do najbardziej popularnych rodzajów narzędzi malarskich zaliczyć można:
Pędzle do drewna – jako tradycyjne narzędzia malarskie, preferowane przez tradycjonalistów. Znana od dawien dawna, skuteczna metoda przeznaczona zarówno do małych, jak i dużych powierzchni drewnianych. Doskonale sprawdzają się we wszystkich trudnodostępnych miejscach oraz przy malowaniu skomplikowanych kształtów. Ważne są wielkość i rodzaj włosia pędzla.
Wałki do drewna – za sprawą tych sprytnych narzędzi, wygodnie i szybko pomalujemy drewniane powierzchnie. Narzędzie idealne dla wygodnych, tych którzy chcą zaoszczędzić czas oraz ułatwić sobie prace. Z ich pomocą produkt jest równomiernie rozprowadzony. Dodatkową zaletę stanowi łatwość użytkowania. Wałki natomiast nie poradzą sobie z każdym zakamarkiem. Nie są do tego przystosowane, jak np. pędzle.
Pady malarskie do drewna – znakomite do prac w narożnikach i zakamarkach oraz na niewielkich elementach drewnianych. Bardziej czasochłonne narzędzia malarskie, ale proste i wygodne w obsłudze, porównywalne do domowego mopa. Doskonałe dla praktycznych, ceniących sobie pożyteczne rozwiązania. Zalecane w przypadku, gdy chcemy uzyskać bardzo estetyczne wykończenia.
Czym malować drewno? – Przegląd narzędzi Osmo do malowania drewna
PĘDZLE OSMO:
Duże i małe (dostępne w różnych szerokościach). Wykonane z naturalnego włosia, opracowane specjalnie do optymalnej aplikacji powłok Osmo. Przekonują wysokiej jakości wykonaniem i łatwością utrzymania oraz pielęgnacji.
Wskazówka: decydując się na duży pędzel, dobrze mieć jeden mniejszy – pomocniczy, aby skrócić czas pracy oraz ułatwić sobie malowanie. Czasami jednak warto od razu zaopatrzyć się w zestaw pędzli do malowania w różnych rozmiarach.
DODATKOWE AKCESORIA:
Kuweta Basic mała + wymienne wkładki do Kuwety Basic
Kuweta Basic duża + wymienne wkładki do Kuwety
WAŁKI OSMO:
Wałek z mikrofibry mały – do aplikacji wszystkich powłok do drewna Osmo. Wykonany z nowoczesnej mikrofibry o unikalnej strukturze. Odporny na działanie rozpuszczalników. Znakomicie sprawdzi się przy malowaniu fasad, podłóg i mebli drewnianych.
Wałek z mikrofibry duży – do aplikacji wszystkich powłok do drewna Osmo. Wykonany z nowoczesnej mikrofibry o unikalnej strukturze. Odporny na działanie rozpuszczalników. Doskonały do malowania podłóg drewnianych.
DODATKOWE AKCESORIA:
• Uchwyt Basic do wałka małego – prosty i ekonomiczny uchwyt do małego wałka z mikrofibry Osmo. Idealny do drobnych, jednorazowych prac.
• Uchwyt Basic do wałka dużego – prosty i ekonomiczny uchwyt do dużego wałka z mikrofibry Osmo. Doskonale sprawdzi się przy niewielkich, przypadkowych pracach.
• Drążek teleskopowy – z systemem Quick Connect, który działa na zasadzie funkcjonalnej końcówki. Narzędzie jest proste w obsłudze, ułatwia pracę. Po nałożeniu na niego wałka małego bądź dużego bez problemu możemy pomalować wysoko położone miejsca. Drążek ma wygodną regulację długości.
PADY MALARSKIE OSMO:
Superpady prostokątne małe – to wymienne końcówki do Rączki do pada Osmo. Podręczne narzędzie do aplikacji powłok Osmo, barwienia, renowacji oraz czyszczenia powierzchni drewnianych. Daje możliwość na wykonywanie precyzyjnych prac.
Superpady prostokątne – to wymienne końcówki do uchwytu z przegubem na pad Osmo. Praktyczne narzędzie do ręcznego barwienia schodów i podłóg drewnianych, renowacji oraz czyszczenia powierzchni drewnianych. Tam, gdzie nie mieści się maszyna (zakamarki, narożniki), zmieści się superpad.
DODATKOWE AKCESORIA:
• Rączka do pada – podręczne narzędzie, przeznaczone do ręcznej aplikacji powłok barwiących Osmo oraz czyszczenia powierzchni drewnianych.
• Uchwyt z przegubem na pad ręczny – narzędzie przeznaczone do ręcznej aplikacji powłok barwiących Osmo oraz czyszczenia powierzchni drewnianych. Jest ergonomiczny i posiada gniazdo Quick Connect, co pozwala na prosty i szybki montaż na drążku teleskopowym Osmo.
W ofercie Osmo można również znaleźć gotowe zestawy (narzędzia + akcesoria):
Zestaw mały do aplikacji – wałek + kuweta + pędzel. Praktyczny i uniwersalny do wykończenia powierzchni drewnianych.
Zestaw duży do aplikacji – wałek + kuweta. Profesjonalny zestaw do wykończenia powierzchni drewnianych, zwłaszcza podłóg i parkietów.
Zestaw do aplikacji powłok barwiących – dwie włókniny do aplikacji + kuweta o ergonomicznym kształcie. Przeznaczony do powłok Osmo na mniejszych, gładkich powierzchniach.
Czym malować drewno na zewnątrz?
Jeśli zastanawiasz się jakich narzędzi użyć do malowania drewna na zewnątrz, w tym szczególnie tarasów, sprawdź nasze propozycje:
Szczotka do malowania tarasów – opracowana do aplikacji olejów tarasowych oraz innych powłok na bazie naturalnych olejów roślinnych. Wykonana z wysokiej jakości włosia, pozwala na wydajne nanoszenie materiału na powierzchnie zarówno gładkie, jak i chropowate.
Tarasowy zestaw do aplikacji – Praktyczny i uniwersalny do wykończenia desek tarasowych oraz zewnętrznych schodów drewnianych. W zestawie: szczotka do malowania tarasów + kuweta + pędzel.
Przemyślane decyzje to podstawa
Najpierw dokładnie zorientujmy się, jakie narzędzia będą nam potrzebne do pracy, niech nie decyduje tu przypadek. Tak, aby w trakcie robót nie okazało się, że popełniliśmy błąd. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych nerwów, zaoszczędzimy czas, pieniądze i będziemy się cieszyć z oczekiwanych efektów pracy. Odpowiednio dopasowany sprzęt malarski to korzyści finansowe oraz estetyczne. Na ścianach nie będzie śladu od brzydkich smug, zużyjemy mniej farby, a powierzchnia będzie perfekcyjnie odnowiona.

LAKIER, WOSK CZY OLEJ – CO WYBRAĆ?
Wielu z nas boryka się z dylematem, co wybrać do wykończenia powierzchni drewnianych? Jaki preparat będzie odpowiedni? Zależy nam na prawidłowej ochronie surowca, co jest w dużym stopniu uwarunkowane rodzajem zabezpieczenia jego warstwy wierzchniej. Aby ułatwić Wam decyzję, po krótce omówimy działanie lakieru, wosku i oleju na drewno.
Osmo to specjalistyczne powłoki do drewna, które zapewniają odpowiednią ochronę, funkcjonalność i estetykę dopasowaną do potrzeb surowca. Bazują one na naturalnych, roślinnych olejach i woskach. Tym samym produkty Osmo łączą zalety ich obu. Oleje zabezpieczają drewno od wewnątrz, wnikając głęboko w jego pory, a woski chronią od zewnątrz, tworząc elastyczną, przepuszczającą powietrze warstwę, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Ten duet sprawia, że powłoki Osmo są bardziej skuteczne niż tradycyjne systemy powłok.
Który impregnat do drewna?
Lakier do drewna
Lakierowanie drewna to nic innego, jak nakładanie na surowiec (pędzlem lub pistoletem lakierniczym) kilku warstw lakieru, przylegających do powierzchni drewna. W ten sposób powstaje powłoka, zapewniająca ochronę przed ścieraniem drewna oraz odporność na płyny (nie przepuszcza wody). Przypadkowo rozlany napój nie przeniknie w głąb powierzchni. Lakier nadaje drewnu gładką fakturę (wersja mat bądź połysk), ale zatyka jego pory. Drewno nie oddycha, dając w dotyku odczucie nienaturalności. W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia polakierowanej powierzchni, pojawia się spory problem – naprawienie konkretnych ubytków jest niewykonalne w warunkach domowych. W dodatku naprawa miejscowa nie wchodzi w grę. Renowacja jest wyłącznie możliwa po gruntownym cyklinowaniu całej powierzchni. Równocześnie ten proces generuje dodatkowe koszty. Najważniejszy jednak fakt stanowi szkodliwość dla zdrowia – są to substancje wysoce chemiczne, tworzone na bazie rozpuszczalników. Należy zwracać na to szczególną uwagę, zwłaszcza wykorzystując je w pokojach dziecięcych. Pomimo, iż obecnie są produkowane lakiery na bazie wody (bezzapachowe), to i tak w dalszym ciągu nie można dokonać niewielkich poprawek (podretuszować). Jedynie grubszą warstwę lakieru można spróbować wygładzić poprzez wypolerowanie. Niestety lakiery mają niedogodne skłonności do pękania, łuszczenia się czy rozwarstwiania.
Olej do drewna
Olejowanie drewna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy nakładania na surowiec warstwy oleju, w celu jego wniknięcia do środka i zabezpieczenia. Oleje wzmacniają drewno od wewnątrz. W zależności od gatunku drewna potrzebna jest jedna warstwa lub więcej. Olejować można zarówno na zimno, jak i na ciepło. Oleje są naturalne, co stanowi ich największą zaletę. To przyjazna dla środowiska i bezpieczna dla zdrowia ochrona drewna. Nie zatykają jego porów – pozostają one otwarte, dzięki czemu surowiec może bez przeszkód przyjmować i oddawać wilgoć. Oleje dają efekt satynowego wykończenia, pogłębiając naturalną barwę drewna, a zarazem są przyjemne w dotyku. Dodatkowo, ich dużym atutem jest możliwość prostej, selektywnej renowacji. Olejowanie mebli drewnianych podkreśla piękny rysunek słoi surowca i jest łatwe w aplikacji (np. za pomocą pędzla czy szmatki). Ponadto, powłoka zapewnia skuteczną ochronę przed różnego rodzaju płynami. Oleje wypełniają kanaliki drewna, zabezpieczając przed wodą stojącą, która szkodzi drewnu. Nie tworzą hermetycznej bariery. Nie pękają, nie łuszczą się ani nie rozwarstwiają, jak ma to miejsce w przypadku lakierów. Podłoga drewniana olejowana jest łatwa w utrzymaniu czystości. Pielęgnacja nie wymaga dużych nakładów czasu i wysiłku.
Wosk do drewna
Woskowanie drewna wygląda identycznie, jak olejowanie. Woski odróżnia natomiast warstwa wierzchnia, która jest cieńsza niż w przypadku olejów. Są jednak stosunkowo odporniejsze na zabrudzenia i wilgoć. Woda na woskowanym drewnie jest zatrzymana z tym, że płyn pozostawiony na powierzchni przez dłuższy czas powoduje odbarwienia. Woski nadają drewnu specyficzny, aksamitny połysk, tworząc przyjemną w dotyku fakturę. Natomiast chcąc utrzymać powierzchnię woskowaną w ładnym stanie, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Dużym atutem jest możliwość stosowania wosku do konserwacji mebli drewnianych po już wcześniejszym wykończeniu ich innymi środkami. To dzięki właściwościom powłoki, które pozwalają na retusz uszkodzonych miejsc bez konieczności usuwania warstwy poprzedniej. Na powierzchni, która jest często eksploatowana, narażona na szczególne warunki ekstremalne, preparat może się wycierać. Odświeżenie drewna nie jest jednak problematyczne, wystarczy nanieść nową warstwę wosku za pomocą bawełnianej ściereczki. Woski impregnują, chroniąc drewno, mają także działanie antystatyczne, ale nie wnikają bezpośrednio w głąb surowca, tak jak oleje.
Powłoki Osmo
Impregnaty Osmo bazują na olejach i woskach: oleju słonecznikowym, lnianym, sojowym i ostowym oraz woskach Carnauba i Candelilla. Powłoki tworzone są na bazie czystych oraz odnawialnych surowców roślinnych. Doskonale zachowują właściwości naturalnego, szlachetnego surowca jakim jest drewno. Ponadto, wykorzystywane pigmenty są dopuszczone do użytku w przemyśle spożywczym. Powłoki Osmo wnikają bezpośrednio w głąb drewna i skutecznie zabezpieczają je od środka. Dzięki temu surowiec może swobodnie oddychać, co z kolei poprawia mikroklimat pomieszczenia. Natomiast właściwości antystatyczne sprawiają, że przyciąga tylko niewielkie ilości pyłu, a więc powłoki są idealne dla alergików.
Co do ochrony drewna?
Olejowosk
Trudno dokonać właściwego wyboru produktu – lakieru, wosku czy oleju, chcemy, by powłoka w pełni sprostała naszym oczekiwaniom i potrzebom. W tym celu, aby połączyć wszystkie zalety tradycyjnych podłóg, firma Osmo opracowała olejowoski, czyli powłoki na bazie zarówno olejów, jak i wosków. System olejowoskowy to dwa składniki w jednym preparacie. Dzięki olejowoskom drewno oddycha, wnikając głęboko w jego kanaliki, zabezpieczają je od środka, a także chronią warstwę zewnętrzną, która zapewnia odporność na różnego rodzaju plamy. Rozprowadzanie powłoki na powierzchni drewnianej może być wykonane przy użyciu wałka, specjalnego aplikatora, bądź metalowej szpachli. Wszystkie narzędzia i akcesoria znajdziecie tutaj: https://osmo.com.pl/kategoria-produktu/akcesoria-i-narzedzia/.
W ofercie Osmo znajdziecie powłoki dostosowane do drewnianych powierzchni na zewnątrz, jak i do wewnątrz.
Warto pamiętać
Wybór powłoki powinien być uwarunkowany indywidualnymi preferencjami – wizualnymi, funkcjonalnymi, a także właściwościami fizycznymi podłogi. Ważną rolę odgrywa również intensywność użytkowania i to na jakie czynniki będzie narażona. Przed podjęciem decyzji należy wziąć wszystko pod uwagę, łącznie z efektem zgodnym z naszymi oczekiwaniami. Sposób wykończenia powierzchni umożliwia podkreślenie struktury oraz charakteru drewna. W zależności od tego, na który gatunek drewna się zdecydowaliśmy, impregnat ochronny podkreśli określone cechy drewnianej powierzchni.

OCHRONA DREWNA, PO CO?
Drewno to cenny, naturalny materiał o wyjątkowych właściwościach. Wykorzystane w aranżacji nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Narażone jest jednak na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wskutek czego, niezbędne jest jego optymalne zabezpieczenie. Specjalne powłoki Osmo są opracowane w taki sposób, aby zapewniać ochronę nie tylko warstwy wierzchniej, ale także chronić surowiec od środka. Firma rozwijała się i zdobywała doświadczenie w zakresie obróbki i konserwacji drewna na przestrzeni wielu lat. Fachowa wiedza i bezgraniczne zaangażowanie to efekty wysokiej jakości produktów Osmo. Powłoki opracowane są z myślą o specyficznych potrzebach drewna, zabezpieczają je tak, by zachować na długie lata jego naturalne piękno, wytrzymałość i elastyczność.
Ochrona drewna z Osmo
Osmo to produkty do ochrony, barwienia i pielęgnacji drewna bazujące na naturalnych olejach i woskach pochodzenia roślinnego. Zastosowanie do powierzchni drewnianych na zewnątrz i wewnątrz (podłogi, schody, meble, drzwi, blaty kuchenne, tarasy, domy drewniane, podbitki, płoty, fasady, galanteria ogrodowa itp. ).
W każdej z tych grup można wyróżnić:
- powłoki bezbarwne,
- powłoki lazurowe (widoczne usłojenie drewna),
- powłoki kryjące (efekt farby).
Oddzielną sekcją są produkty dla:
- zakładów stolarskich (aplikacja natryskowa),
- producentów drzewnych (aplikacja walcowa, zanurzeniowa).
Osmo stawia na trwałość, wydajność i funkcjonalność, którą gwarantują bardzo wysokiej jakości surowce (np. olej lniany, sojowy i słonecznikowy oraz woski pochodzenia egzotycznego tj. Carnauba i Candelila). Produkty zastosowania zewnętrznego posiadają silną ochronę UV, co skutkuje trwałością powłok. Przy renowacji nie ma potrzeby szlifowania ponieważ olej się nie łuszczy.
Ochrona drewna z woskiem
Woski mają stosunkowo dużą odporność na wilgoć i zabrudzenia. Woda nie wnika do drewna – jest zatrzymywana na jego powierzchni. Surowiec pokryty woskiem jest przyjemny w dotyku i charakteryzuje się aksamitnym połyskiem. Powłoka pozwala na retusz uszkodzonych miejsc bez przymusu usuwania wcześniej nałożonej warstwy. W przeciwieństwie do oleju, wosk ma cieńszą warstwę wierzchnią i nie wnika w głąb drewna – zapewnia ochronę od zewnątrz. Produkty Osmo – olejowoski bazują zarówno na olejach, jak i woskach o naturalnym pochodzeniu. Dzięki temu powłoka nie łuszczy się, nie pęka, a także jest przyjazna środowisku. Olejowoski wnikają głęboko w drewno, chroniąc je od środka, jak również zabezpieczają na zewnątrz, tworząc woskową powłokę. Dobrze przywierają do powierzchni bez gruntowania. Już naniesienie cienkiej warstwy jest wystarczające, a wysoka zawartość cząstek stałych gwarantuje doskonałe pokrycie powierzchni i poprawia wydajność.
Ochrona drewna z połyskiem
Całokształt zaimpregnowanej drewnianej podłogi znacząco zależy od stopnia połysku. Oczekiwany efekt to jednostkowe preferencje, jedna część skłania się ku wysokiemu połyskowi, a druga część to zwolennicy matowej posadzki przybliżonej do naturalnej barwy surowca. Produkty Osmo w zależności od zastosowania mogą różnić się indywidualnymi właściwościami. W przypadku podłóg drewnianych sprawdzą się Woski Twarde Olejne, które zapewniają skuteczna ochronę i występują w różnych stopniach połysku.
Dostępne rodzaje: połysk (doskonale odbija światło), jedwabisty połysk (subtelnie podkreśla rysunek słoi), matowy (rozprasza światło), półmat (optymalnie wyważona powłoka). Konserwacja podłogi powłokami Osmo stwarza możliwość skorygowania stopnia połysku do indywidualnych wymagań i potrzeb klienta.
Ochrona drewna przed wodą
Niejednokrotnie zdarza się nam rozlać jakiś płyn na podłodze, trudno tego uniknąć w zawrotnym tempie codziennych spraw. Znowu na zewnątrz nasze powierzchnie drewniane są stale narażone na negatywne warunki atmosferyczne, typu deszcz. A drewno i woda niestety się nie lubią. Surowiec na skutek kontaktu z wodą ulega biokorozji i gnije. Należy temu zapobiec, stosując odpowiednie impregnaty. Nie każdy jednak jest skuteczny. Dlatego Osmo do ochrony drewna przed wilgocią opracowało naturalne oleje, wnikające głęboko w pory surowca, a substancje stałe zapewniają mu ochronę od zewnątrz np. przed szkodliwym działaniem wilgoci. Mimo tego powłoki Osmo nie tworzą na powierzchni drewna hermetycznego filmu , jak np. lakiery. W jaki sposób? Otóż drewno pokryte mikroporowatą powłoką Osmo przyjmuje i oddaje wilgoć bez jakichkolwiek uszkodzeń powłoki.
Ochrona drewna przed grzybami
Drewniane płoty, fasady, tarasy, balustrady i inne nadają wyjątkowego charakteru otoczeniu naszego domu. Drewniana architektura ogrodowa choć wygląda naturalnie, pięknie to jest wykonana z materiału podatnego na wystąpienie sinicy, pleśni czy grzybów. Tak samo jest w przypadku drewnianych elewacji. A pamiętajmy, duże powierzchnie to równoznacznie duże inwestycje. Dlatego wybrany rodzaj zabezpieczania powinien zagwarantować nam skuteczną oraz długotrwałą ochronę. Każdy się zgodzi, że grzyby powstałe na wilgotnym drewnie bardzo psują walory estetyczne. Tak niewiele jednak potrzeba, aby tego uniknąć, a w tym niepotrzebnych kosztów. Kluczem jest właściwy dobór impregnatu. Osmo takie ma, specjalnie dopasowane do Twoich potrzeb. Jednym z nich jest np. IMPREGNAT DO DREWNA WR AQUA. To bezbarwny, silnie hydrofobowy impregnat, który chroni drewno przed sinicą i zgnilizną.

Olejowosk na taras
Wielu z nas z niecierpliwością oczekuje wiosennego powiewu świeżości, a zaraz potem słonecznego, gorącego lata. W ten czas przychodzi moment na wymarzony wypoczynek na swoim tarasie w otoczeniu ogrodu z ochłodą w postaci pysznego mrożonego koktajlu. Jak zadbać o nasz drewniany taras, aby jego wygląd umilił nam czas relaksu i ochronił go przez niekorzystnym działaniem Wszystko warunków atmosferycznych czy wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Z odsieczą przychodzą niezawodne Oleje Tarasowe Osmo, opracowane specjalnie do zabezpieczenia tarasu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
Olej tarasowy – ratunek dla drewna
Olej Tarasowy Osmo jest jak „Słoneczny patrol” – ratuje życie drewnianej powierzchni, a przy okazji poprawia nasze samopoczucia, które z pewnością jest lepsze, mogąc cieszyć się pięknem drewnianego tarasu przez lata.
Jak działa ochrona z olejem tarasowym Osmo?
To bardzo proste – długotrwale i skutecznie. Wszystkie produkty Osmo (oleje, olejowoski, lazury) do zabezpieczenia drewna od zewnątrz są ekologiczne, zostały opracowane na bazie naturalnych olejów roślinnych. Z tego względu, iż drewno to materiał naturalny najlepiej będzie czuć się z powłoką z takimi właśnie składnikami. Tym samym drewno może swobodnie oddychać i pracować, redukując pęcznienie i kurczenie się. Powłoki bazujące na naturalnych składnikach jak wosk czy olej nie pękają, nie łuszczą się ani nie odpryskują. Oleje tarasowe wygładzają powierzchnię drewna, pielęgnują i zabezpieczają przed wnikaniem brudu i wody. Oleje do tarasów firmy Osmo są idealnie dopasowane do każdego z gatunków drewna, więc bez problemu pozwalają zachować, odnowić lub wyrównać naturalny kolor desek tarasowych.
Dostępne w dwóch wariantach:
Olej Tarasowy Osmo – to transparentna lub bezbarwna powłoka opracowana specjalnie do ochrony, renowacji i barwienia powierzchni tarasów drewnianych.
Antypoślizgowy Olej Do Tarasów – bezbarwna powłoka antypoślizgowa przeznaczona do wykończenia desek tarasowych, które uprzednio zostały zabarwione powłoką pigmentową. Zawiera mocno zagęszczony, organiczny dodatek adhezyjny, który po wyschnięciu nadaje powłoce właściwości antypoślizgowe.
Solidne zabezpieczenie drewna to podstawa, dlatego dodatkowo Osmo ma też w swojej ofercie Impregnat Do Czoła Deski Tarasowej – by chronić je przed nadmiernym pękaniem i erozją.
Impregnat minimalizuje nasiąkliwość i wysychanie powierzchni czoła deski. Znacząco redukuje pęcznienie i kurczenie się drewna. W trakcie aplikacji wchłania się kapilarnie, dzięki czemu bardzo dobrze chroni również drewno od wewnątrz.
Lazura Olejna do Ochrony Drewna – działa hydrofobowo i jest nadzwyczaj odporna na warunki atmosferyczne oraz promienie UV. Zawiera aktywne składniki chroniące ją przed atakiem pleśni, alg i grzybów i sprawdza się od dziesięcioleci, także w ekstremalnych warunkach klimatycznych.
Z kolei Impregnat do drewna WR Aqua – silnie hydrofobowy impregnat chroniący drewno przed sinicą i zgnilizną. Został opracowany jako grunt pod powłoki Osmo, żeby dodatkowo zaimpregnować drewno. Wnika głęboko w drewno i zabezpiecza je przed wilgocią oraz ogranicza pęcznienie i kurczenie się surowca.
Jak zabezpieczyć taras?
Impregnacja tarasu drewnianego nie jest trudna. Należy nałożyć cienką warstwę oleju tarasowego na suche i oczyszczone drewno, zgodnie z kierunkiem słojów surowca za pomocą pędzla Osmo lub szmatki (w przypadku mebli). Jeżeli to praca na dużej powierzchni zaleca się użycie Szczotki do Malowania Tarasów Osmo (150 mm), która pozwala na pracę w pozycji stojącej. Olej powinno się rozprowadzić dokładnie i równomiernie po całej powierzchni i pozostawić do wyschnięcia. Następnie po wyschnięciu nanieść drugą, także cienką warstwę. Jeżeli chcemy uzyskać mniej intensywny efekt kolorystyczny, to jako drugą warstwę należy nałożyć Olej Antypoślizgowy do Tarasów. Nie dotyczy Oleju tarasowego: Teak (007).
Wszystko, czego potrzebujesz
Osmo ma w swojej ofercie wiele impregnatów do drewna na zewnątrz w zależności od indywidualnych potrzeb. Tutaj https://osmo.com.pl/kategoria-produktu/na-zewnatrz/ możesz znaleźć wszystkie niezbędne produkty do drewnianej architektury ogrodowej, którym także nie możemy pozostać obojętni. Skuteczna ochrona drewna to nasz spokój i radość na lata.