LAKIER CZY OLEJOWOSK NA SCHODY

Wyjątkowy element każdego wnętrza - by schody przez lata cieszyły pięknem 

Pięknie wykończone schody drewniane to nie tylko efektowna ozdoba naszego pokoju. To także duża wygoda użytkowania, do tego schody drewniane dają nam wiele możliwości zagospodarowania przestrzeni w domu. Cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie ze względu na ich liczne zalety. Przede wszystkim drewniane schody mają lekką konstrukcję, która nie zabiera dużo przestrzeni, jednocześnie nie obciąża pomieszczenia. Mimo stosunkowo prostej konstrukcji są bardzo wytrzymałe i trwałe, a ich użytkowaniem możemy cieszyć się przez lata. Aby tak się stało, musimy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, aby drewno, z którego są zrobione, prezentowało się nienagannie przez długi czas.

 

Co wybrać – lakier czy olejowosk?

Na rynku znajdziemy masę produktów dedykowanych schodom drewnianym. Stając przed wyborem odpowiedniego środka, często zadajemy sobie pytanie: „który z nich sprawdzi się najlepiej?”.

Lakier chroni drewno przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem oraz zużyciem przy codziennej eksploatacji. Tak zabezpieczone schody przez długi czas nie wymagają konserwacji. Przy wyborze lakieru musimy jednak pamiętać, że nie wnika on w głąb, pokrywając tylko zewnętrzną warstwę schodów. Pokrycie lakierem nie daje także możliwości remontów miejscowych, a koszty renowacji są względnie wyższe niż w przypadku olejowosków.

Natomiast olejowosk na schodach to szybkie i stosunkowo tanie renowacje, zarówno miejscowe, jak i całościowe. Drobne rysy i wgłębienia nie są tak zauważalne jak w przypadku powierzchni lakierowanych. Olejowosk to także gwarancja głębokiej impregnacji, ponieważ wnika on w pory drewna, zapewniając dobrą ochronę przed wnikaniem brudu, kurzu i wilgoci. To, co wyróżnia impregnację olejowoskiem, to również naturalny wygląd drewna, podkreślenie jego koloru i uwypuklenie struktury usłojenia. Jest to opcja polecana alergikom, ponieważ ze względu na antystatyczne właściwości olejowosku nie przyciąga on kurzu. Powierzchnie pokryte olejowoskiem wymagają jednak częstszej konserwacji, średnio raz w roku.

Olejowosk na schody – łatwa pielęgnacja, naturalny wygląd

Mogłoby się wydawać, że powierzchnie olejowoskowane są trudne w pielęgnacji i utrzymaniu. Choć wymaga nieco więcej uwagi niż powierzchnia lakierowana, utrzymanie jej nie jest zajęciem karkołomnym i czasochłonnym. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, zarówno w przypadku schodów, jak i podłóg olejowoskowanych, jest mycie środkami do tego celu przeznaczonymi. „Tradycyjne” produkty pielęgnacyjne spotykane w supermarketach nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zawarte w nich substancje chemiczne mogą uszkadzać i rozpuszczać powierzchnię ochronną. Dlatego warto zastosować produkty dedykowane codziennej pielęgnacji powierzchni pokrytych olejowoskami, takich jak Koncentrat Wisch-FIX Osmo, który czyści bez naruszania powierzchni, a do tego nawilża i zapobiega wysuszaniu. Średnio raz w roku należy także wykonać konserwację odpowiednim środkiem. Świetnie sprawdzą się tu woski olejne Osmo.

Najlepsze, co możesz dać swoim schodom

Poza naturalnym wyglądem, olejowoski oferują znacznie więcej korzyści niż tradycyjne lakiery do drewna. Ze względu na fakt, że drewno jest produktem naturalnym, wymaga naturalnego impregnatu. Olejowoski Osmo są produkowane na bazie naturalnych wosków i olejów. Dzięki temu nie tylko są produktem ekologicznym, ale przede wszystkim pozwalają drewnu oddychać i pomagają utrzymać cenne wartości tego surowca. To gwarancja skutecznej ochrony drewnianej powierzchni schodów przez długie lata. Nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, aby drewno zachowało swoje piękno i naturalność. Pomocną dłonią w dbaniu o drewniane schody będzie Zestaw Pielęgnacyjny do schodów Osmo.

pobierz katalogi

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Kontakt

Poszukujesz produktów OSMO?

Zobacz ofertę

Szanujemy Twoją prywatność,

Strona wykorzystuje cookies po to aby funkcjonowała prawidłowo.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami nt wykorzystywania cookies w naszej polityce prywatności polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.