OCHRONA DREWNA, PO CO?

Drewno to cenny, naturalny materiał o wyjątkowych właściwościach. Wykorzystane w aranżacji nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Narażone jest jednak na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wskutek czego, niezbędne jest jego optymalne zabezpieczenie. Specjalne powłoki Osmo są opracowane w taki sposób, aby zapewniać ochronę nie tylko warstwy wierzchniej, ale także chronić surowiec od środka. Firma rozwijała się i zdobywała doświadczenie w zakresie obróbki i konserwacji drewna na przestrzeni wielu lat. Fachowa wiedza i bezgraniczne zaangażowanie to efekty wysokiej jakości produktów Osmo. Powłoki opracowane są z myślą o specyficznych potrzebach drewna, zabezpieczają je tak, by zachować na długie lata jego naturalne piękno, wytrzymałość i elastyczność.

 

Ochrona drewna z Osmo

Osmo to produkty do ochrony, barwienia i pielęgnacji drewna bazujące na naturalnych olejach i woskach pochodzenia roślinnego. Zastosowanie do powierzchni drewnianych na zewnątrz i wewnątrz (podłogi, schody, meble, drzwi, blaty kuchenne, tarasy, domy drewniane, podbitki, płoty, fasady, galanteria ogrodowa itp. ).

W każdej z tych grup można wyróżnić:

  1. powłoki bezbarwne,
  2. powłoki lazurowe (widoczne usłojenie drewna),
  3. powłoki kryjące (efekt farby).

Oddzielną sekcją są produkty dla:

  1. zakładów stolarskich (aplikacja natryskowa),
  2. producentów drzewnych (aplikacja walcowa, zanurzeniowa).

Osmo stawia na trwałość, wydajność i funkcjonalność, którą gwarantują bardzo wysokiej jakości surowce (np. olej lniany, sojowy i słonecznikowy oraz woski pochodzenia egzotycznego tj. Carnauba i Candelila). Produkty zastosowania zewnętrznego posiadają silną ochronę UV, co skutkuje trwałością powłok. Przy renowacji nie ma potrzeby szlifowania ponieważ olej się nie łuszczy.

Ochrona drewna z woskiem

Woski mają stosunkowo dużą odporność na wilgoć i zabrudzenia. Woda nie wnika do drewna – jest zatrzymywana na jego powierzchni. Surowiec pokryty woskiem jest przyjemny w dotyku i charakteryzuje się aksamitnym połyskiem. Powłoka pozwala na retusz uszkodzonych miejsc bez przymusu usuwania wcześniej nałożonej warstwy. W przeciwieństwie do oleju, wosk ma cieńszą warstwę wierzchnią i nie wnika w głąb drewna – zapewnia ochronę od zewnątrz. Produkty Osmo – olejowoski bazują zarówno na olejach, jak i woskach o naturalnym pochodzeniu. Dzięki temu powłoka nie łuszczy się, nie pęka, a także jest przyjazna środowisku. Olejowoski wnikają głęboko w drewno, chroniąc je od środka, jak również zabezpieczają na zewnątrz, tworząc woskową powłokę. Dobrze przywierają do powierzchni bez gruntowania. Już naniesienie cienkiej warstwy jest wystarczające, a wysoka zawartość cząstek stałych gwarantuje doskonałe pokrycie powierzchni i poprawia wydajność.

Ochrona drewna z połyskiem

Całokształt zaimpregnowanej drewnianej podłogi znacząco zależy od stopnia połysku. Oczekiwany efekt to jednostkowe preferencje, jedna część skłania się ku wysokiemu połyskowi, a druga część to zwolennicy matowej posadzki przybliżonej do naturalnej barwy surowca. Produkty Osmo w zależności od zastosowania mogą różnić się indywidualnymi właściwościami. W przypadku podłóg drewnianych sprawdzą się Woski Twarde Olejne, które zapewniają skuteczna ochronę i występują w różnych stopniach połysku.

Dostępne rodzaje: połysk (doskonale odbija światło), jedwabisty połysk (subtelnie podkreśla rysunek słoi), matowy (rozprasza światło), półmat (optymalnie wyważona powłoka). Konserwacja podłogi powłokami Osmo stwarza możliwość skorygowania stopnia połysku do indywidualnych wymagań i potrzeb klienta.

Ochrona drewna przed wodą

Niejednokrotnie zdarza się nam rozlać jakiś płyn na podłodze, trudno tego uniknąć w zawrotnym tempie codziennych spraw. Znowu na zewnątrz nasze powierzchnie drewniane są stale narażone na negatywne warunki atmosferyczne, typu deszcz. A drewno i woda niestety się nie lubią. Surowiec na skutek kontaktu z wodą ulega biokorozji i gnije. Należy temu zapobiec, stosując odpowiednie impregnaty. Nie każdy jednak jest skuteczny. Dlatego Osmo do ochrony drewna przed wilgocią opracowało naturalne oleje, wnikające głęboko w pory surowca, a substancje stałe zapewniają mu ochronę od zewnątrz np. przed szkodliwym działaniem wilgoci. Mimo tego powłoki Osmo nie tworzą na powierzchni drewna hermetycznego filmu , jak np. lakiery. W jaki sposób? Otóż drewno pokryte mikroporowatą powłoką Osmo przyjmuje i oddaje wilgoć bez jakichkolwiek uszkodzeń powłoki.

Ochrona drewna przed grzybami

Drewniane płoty, fasady, tarasy, balustrady i inne nadają wyjątkowego charakteru otoczeniu naszego domu. Drewniana architektura ogrodowa choć wygląda naturalnie, pięknie to jest wykonana z materiału podatnego na wystąpienie sinicy, pleśni czy grzybów. Tak samo jest w przypadku drewnianych elewacji. A pamiętajmy, duże powierzchnie to równoznacznie duże inwestycje. Dlatego wybrany rodzaj zabezpieczania powinien zagwarantować nam skuteczną oraz długotrwałą ochronę. Każdy się zgodzi, że grzyby powstałe na wilgotnym drewnie bardzo psują walory estetyczne. Tak niewiele jednak potrzeba, aby tego uniknąć, a w tym niepotrzebnych kosztów. Kluczem jest właściwy dobór impregnatu. Osmo takie ma, specjalnie dopasowane do Twoich potrzeb. Jednym z nich jest np. IMPREGNAT DO DREWNA WR AQUA. To bezbarwny, silnie hydrofobowy impregnat, który chroni drewno przed sinicą i zgnilizną.

pobierz katalogi

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Kontakt

Poszukujesz produktów OSMO?

Zobacz ofertę

Szanujemy Twoją prywatność,

Strona wykorzystuje cookies po to aby funkcjonowała prawidłowo.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami nt wykorzystywania cookies w naszej polityce prywatności polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.