Aktualności

Jak odnowić poszarzałe meble ogrodowe?

Najwygodniej skorzystać z Zestawu do pielęgnacji mebli ogrodowych, który zawiera wszystkie potrzebne preparaty i narzędzia. Naturalny kolor drewna można przywrócimy za pomocą Żelu do usuwania szarości drewna firmy Osmo. Następnie nakładamy Specjalny olej do drewna twardego Osmo, który zadziała jako impregnat do drewna i pomoże przywrócić mu piękną, głęboką barwę. Ten olej do drewna jest dostępny jako spray, co ułatwia dokładne zabezpieczenie całej powierzchni mebli – nawet drobnych elementów i szpar.

Czy mogę miejscowo naprawić zabarwioną podłogę?

Tak. Ale, żeby naprawiane miejsce nie różnił się od reszty podłogi należy nałożyć dokładnie te same odcienie powłoki i dokładnie w tej samej kolejności, co przy pierwszej aplikacji.

Czy muszę czyścić powłokę jeżeli I tak ją odnawiam?

Dokładne i głębokie oczyszczenie starej powłoki lub/i odsłoniętej powierzchni drewna jest bardzo ważne – wszelki brud, który dostanie się pod nową powłokę będzie nie do usunięcia bez jej zeszlifowania. Doskonale nadaje się do tego Intensywny środek czyszczący firmy Osmo.

Jak często podłoga wymaga renowacji?

To zależy od intensywności użytkowania – podłoga drewniana w budynkach publicznych komercyjnych będzie wymagała renowacji znacznie częściej niż w domu.
Jeżeli widać że powłoka jest uszkodzona lub starta na tyle, że surowe drewno jest niemal odsłonięte, renowacja uszkodzonego fragmentu powłoki jest niezbędna. Impregnacja drewna jest bardzo ważna – niezabezpieczone drewno może ulegać zabrudzeniu, odbarwieniu lub wpływowi wilgoci. Ale pierwszym sygnałem jest już pojawianie się drobnych rys i matowienie powierzchni.
Odpowiednia pielęgnacja drewna pozwala znacząco odsunąć w czasie renowację powłoki. Do czyszczenia należy używać środka Spray-Fix lub koncentratu WischFix. Co jakiś czas warto skorzystać ze Środka do pielęgnacji i odświeżania wosku Osmo.

Moja podłoga zaczyna wyglądać na zużytą – czy od razu trzeba nakładać wosk twardy olejny?

Niekoniecznie. Jeżeli podłoga nie jest mocno zużyta lub uszkodzona świeży wygląd przywróci jej już zastosowanie Wosku regeneracyjnego Osmo.

Mam do renowacji duże powierzchnie tarasów – jak zrobić to najszybciej?

W takim przypadku do oczyszczenia drewna warto użyć Maszyny do czyszczenia tarasów i podłóg firmy Osmo, która w jednym przebiegu głęboko czyści deski i zbiera cały brud. Do aplikacji olejów tarasowych po czyszczeniu zalecamy zakupienie do szczotki drążka teleskopowego, który ułatwia szybkie naniesienie materiału na duże powierzchnie.

Co zrobić w przypadku częściowego uszkodzenia podłogi?

Inaczej niż lakiery do drewna, wosk do drewna Osmo pozwala na miejscowe naprawienie powłoki, więc nie trzeba cyklinować całej podłogi. Miejsca, w których powłoka została uszkodzona (np. na skutek uderzenia lub zarysowania) wystarczy lekko przeszlifować, a następnie nanieść na nie właściwy produkt(y) Osmo.

Jak wyczyścić taras, jeżeli drewno zrobiło się szare?

Naturalny kolor drewna można przywrócić za pomocą Żelu do usuwania szarości drewna firmy Osmo. Następną czynnością powinna być konserwacja drewna. Deski tarasowe warto zabezpieczyć jedną zawierających pigmenty powłok Osmo – najlepiej specjalnie opracowany w tym celu olej do tarasów. Dzięki temu drewno zostanie zaimpregnowane, zabezpieczone przed wnikaniem brudu i procesem szarzenia.

Jakiego środka powinno się użyć do pielęgnacji mebli?

Meble oraz blaty wykończone Top-olejem do blatów kuchennych należy czyścić przy pomocy Płynu do czyszczenia w Spray’u do wewnątrz firmy Osmo. Okazjonalnie warto użyć Środka do Czyszczenia i Pielęgnacji Wosku Osmo.

Jakiego środka powinno się użyć do pielęgnacji podłogi?

Zależy to od stopnia jej zużycia.
Do regularnego, delikatnego przemywania podłogi polecamy dodawanie do wody Koncentratu Wisch-Fix (czyszczenie mopem Opti-Set z nakładką do czyszczenia na mokro) lub skorzystania ze nowego Spray-mopa ze środkiem Spray-Fix
Gdy podłoga zaczyna tracić połysk, warto odświeżyć ją za pomocą Środka do Pielęgnacji i Czyszczenia Wosku Osmo. Takie odświeżenie powłoki można wykonać również miejscowo, na mocniej używanych fragmentach podłogi, np. w przejściach – odnowione miejsca nie będą się wyróżniać.
Przy bardziej widocznych objawach zużycia należy przeprowadzić dodatkową aplikację Wosku Twardego Olejnego Osmo.

Czy można dodatkowe warstwy wosku, żeby otrzymać mocniejszy kolor?

Każdy produkt zawiera informacje dotyczące sposobu aplikacji. Naniesienie większej ilości warstw niż jest to zalecane spowoduje powstanie na powierzchni drewna zbyt grubej warstwy materiału. Otrzymana w ten sposób powłoka nie będzie wystarczająco porowata i uniemożliwi drewnu oddawanie wilgoci. W skrajnych przypadkach taka powłoka, podobnie jak zwykły lakier do drewna może pękać, wybrzuszać się i odpryskiwać. W celu otrzymania mocnego zabarwienia, polecamy skorzystanie z Bejcy olejnej Osmo.

Jakich narzędzi użyć do naniesienia powłoki?

Każdy produkt zawiera informacje dotyczące sposobu aplikacji. Jeżeli to tylko możliwe, należy wybierać te wyprodukowane przez Osmo – to solidne, wysokiej jakości narzędzia, którą pomogą szybko i skuteczne nanieść powłokę przy oszczędnym zużyciu materiału.

Dlaczego powłoka nie schnie / schnie zbyt wolno?

Przyczyn może być kilka:
Niska temperatura lub wysoka wilgotność – czas schnięcia jest podany dla standardowych warunków (23oC / 50% wilgotności powietrza), jeżeli w pomieszczeniu jest zimniej lub bardziej wilgotno, proces schnięcia ulegnie wydłużeniu.
Brak odpowiedniej wentylacji – słaba wentylacja również opóźnia proces schnięcia.
Nadmiar materiału – każde drewno jest w stanie wchłonąć określoną ilość materiału. Jeżeli nałożymy więcej, nadmiar stworzy grubą, lepką  warstwę na powierzchni drewna. Należy zapewnić dodatkową wentylację lub/i zebrać nadmiar materiału.
Stare powłoki – resztki starych powłok (lakierów, farb, itp.) mogą blokować absorbcję olejów przez drewno. W takim przypadku całą powierzchnię należy dokładnie zeszlifować i powtórzyć aplikację.
Źle dobrana powłoka – twarde drewna bogate w substancje oleiste (np. Teak, Iroko, cedr) znacznie gorzej wchłaniają oleje zawarte w powłokach – do ich zabezpieczenia opracowany został specjalny Wosk Olejny do Egzotyków
Zbyt krótki czas wietrzenia – twarde drewna bogate w substancje oleiste (np. Teak, Iroko, cedr) znacznie gorzej wchłaniają oleje zawarte w powłokach – do ich zabezpieczenia opracowany został specjalny Wosk Olejny do Egzotyków.
Zbyt drobny szlif – dla podłogi najodpowiedniejszy jest szlif ziarnem P120-150 (dla mebli 200-220P). Jeżeli szlif jest wykonany drobniejszym ziarnem redukuje porowatość drewna, a tym samym jego zdolność absorpcji materiału. W efekcie powłoka gorzej wnika w drewno i wolniej schnie.

Jakie produkty można nakładać maszynowo?

Maszyną (np. FloorXcenter) z odpowiednim padem można nakładać następujące powłoki Osmo: Wosk Twardy Olejny 2K Eco Pure, Bejca Olejna, Wosk regeneracyjny, Intensywny środek czyszczący.

O czym należy pamietać przy czyszczeniu po aplikacji

Tekstylia nasączone powłokami Osmo należy wymyć natychmiast po użyciu lub trzymać w szczelnie zamkniętym metalowym pojemniku – olejowosk stwarza niebezpieczeństwo samozapłonu.)

Dlaczego nałożona na drewno powłoka może wyglądać inaczej niż kolor pokazany na puszce?

Lazury, woski i bejce do drewna mogą dawać różne efekty kolorystyczne w zależności od gatunku i koloru drewna, na które zostały nałożone. Efekt końcowy wcale nie musi więc zgadzać się ze wzorem widocznym na puszce. Aby uniknąć niespodzianek przed nakładaniem powłoki zaleca się wykonanie próby na mało widocznym miejscu.

Czy po nałożeniu końcowej warstwy wosku twardego olejnego należy wypolerować podłogę?

Nie, nie ma takiej konieczności. Podłogę, po dokładnym wyschnięciu, można jednak wypolerować, używając w tym celu maszyny jednotarczowej (z białą tarczą polerską). Jeżeli pożądany jest wyższy połysk, po co najmniej jednym dniu od aplikacji, można pokryć podłogę Środkiem do Pielęgnacji i Czyszczenia Wosku Osmo, a następnie wypolerować.

Jak szybko schnie powłoka?

Powłoki Osmo, w zależności od produktu schną od 3 do 12 godzin. Powierzchnia schnie przez oksydację i absorpcję, należy więc zadbać o prawidłową wentylację pomieszczenia. W przypadku Wosku Twardego Olejnego EXPRESS i Bejcy Olejnej czas schnięcia można dodatkowo skrócić dodając dedykowany utwardzacz.

Jak szybko można chodzić po wykończonej podłodze?

Z reguły już po jednym dniu od nałożenia powłoki końcowej, jednak powierzchnia podłogi koniecznie musi być sucha. Całkowity proces schnięcia powłoki wynosi ok. 14 dni, a więc dywany należy układać dopiero 2-3 tygodnie po nałożeniu powłoki końcowe.

Jak zabarwić moją podłogę na inny kolor?

Tak. Można ją zabarwić przy pomocy: Wosku Twardego Olejnego Kolor, Bejcy Olejnej, lub Wosku dekoracyjnego. Należy nałożyć jedną z tych powłok szczotką parkieciarską, wałkiem lub pędzlem, pozostawić ją na kilka minut do wchłonięcia, po czym przy pomocy bawełnianej ściereczki usunąć nadmiar materiału wzdłuż słojów drewna. Podłogę, przy zapewnieniu dobrej wentylacji, należy pozostawić do wyschnięcia na noc, a następnie nanieść jako warstwę wykończeniową cienką powłokę Wosku Twardego Olejnego.

Co się stanie gdy zostanie nałożona zbyt mała ilość materiału?

Jeśli nałożona zostanie zbyt mała ilość materiału, ochrona drewna nie będzie wystarczająca. Na powierzchni mogą powstać plamy wodne, a drewno będzie wyglądało na suche i szorstkie. W każdym takim przypadku należy nałożyć dodatkową cienką powłokę Wosku Twardego Olejnego Osmo.

Co zrobić, gdy zostanie nałożona zbyt duża ilość materiału?

Nałożenie zbyt dużej ilości wosku wydłuży znacząco czas schnięcia. W takim przypadku należy zapewnić dodatkową wentylację – otworzyć okna i drzwi, aby powłoka schła poprzez naturalną oksydację. Jeżeli na skutek nadmiaru materiału pojawią się uszkodzenia powłoki, należy postąpić wg wskazówek zawartych powyżej.

Czy między nakładaniem powłok należy szlifować podłogę?

Za każdym razem przed nałożeniem drugiej powłoki należy to sprawdzić. Sporadycznie szlif między nakładaniem powłok będzie konieczny.

Jak należy przygotować powierzchnię podłogi przed renowacją?

Powierzchnia drewna musi być czysta, sucha i bez śladów zmrożenia (maks. wilgotność drewna 18%).
Jeżeli powierzchnia jest pokryta stara powłoką mikroporowatą (np. olej do drewna, olejowosk, wosk dekoracyjny, lazura do drewna, wosk twardy) należy ją dokładnie oczyścić, ewentualnie lub lekko przeszlifować.
Jeżeli powierzchnia jest pokryta starą farbą lub lakierem do drewna należy dokładnie usunąć lub zeszlifować je z powierzchni drewna. Do prac szlifierskich założyć maskę przeciwpyłową.
Drobne pęknięcia i dziury w drewnie wypełnić (najlepiej Szpachlą/Kitem do drewna Osmo).
Powierzchnię drewna starannie oszlifować, zaczynając od grubego papieru (szlif końcowy dla podłóg: P100-150).
Przed olejowaniem dokładnie zamieść i odkurzyć szlifowaną powierzchnię.

Jak należy przygotować powierzchnię drewnianą przed pierwszym nałożeniem powłoki na zewnątrz?

Powierzchnia powinna zostać czysta, sucha (maksymalna wilgotność drewna – 20%) i bez śladów zmrożenia. Twarde i zawierające duże ilości substancji drewna należy poddać wietrzeniu przez okres odpowiedni dla danego gatunku.

Jak należy przygotować powierzchnię podłogi przed pierwszą aplikacją?

Należy też usunąć z wszelkie rysy i pęknięcia. Powierzchnia powinna zostać oszlifowana w zgodnie z kierunkiem słojów drewna, a następnie otrzymać szlif końcowy (ziarnistość od P120-150). Przed aplikacją powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić z pyłu i wszelkich zanieczyszczeń.

Czym różni się bejca olejna Osmo od zwykłej bejcy do drewna?

Bejca olejna Osmo, zupełnie inaczej niż tradycyjne bejce do drewna, została opracowana na bazie naturalnych olejów i tworzy mikroporowatą powłokę, która pozwala drewnu swobodnie oddychać. Przedłuża to trwałość powłoki i nadaje jej naturalnego wyglądu. Zwykła bejca do drewna bazie wody lub lakieru, podobnie lakiery do drewna może szybko zacząć pękać i odpryskiwać.

Czy można mieszać ze sobą powłoki barwiąjce Osmo?

Tak, produkty Osmo można ze sobą mieszać w różnych proporcjach. Na przykład mieszając ze sobą różne odcienie Wosków dekoracyjnych można uzyskać dodatkowe odcienie kolorystyczne.

Czy Osmo ma jakieś kryjące farby do drewna?

Oleje Kryjące Zewnętrzne wyglądają jak typowe farby do drewna na zewnątrz, ale ze względu na swój ekologiczny skład mogą być używane również do drewna do wewnątrz. Są dostępne w dużym wyborze interesujących kolorów.

Wosk twardy Osmo jest ekologiczny – ale czy na pewno lepszy od lakieru do parkietu?

Unikatowe połączenie naturalnych olejów i wosków sprawia, że wygląda bardziej naturalnie, nie pęka i nie łuszczy się, zarysowania są mniej widoczne i łatwiej go w razie czego naprawić. Wszystkich, którzy chcą porównać powłoki Osmo oraz lakiery do drewna i tradycyjne oleje do drewna zapraszamy do zapoznania się z tabelą właściwości poszczególnych typów powłok.

Co właściwie zawierają powłoki Osmo?

Powłoki Osmo to produkty ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Są produkowane na bazie naturalnych olejów roślinnych (olej lniany, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej z ostu), a w przypadku produktów wewnętrznych – np. olejowosk – również cennych wosków roślinnych (wosk carnauba i wosk candelila). Mogą zawierać również różne proporcje naturalnych pigmentów oraz innych dodatków. Skład będzie się różnił w zależności od tego czy jest to np. olej do drewna, bejca do drewna, impregnat do drewna, lazura do drewna czy wosk twardy. Inne składniki będą zawierały powłoki przeznaczone do wewnątrz i na zewnątrz. Szczegółowy skład każdego produktu można znaleźć w karcie charakterystyki.

Czy produkty Osmo zawierają szkodliwe substancje?

Produkty Osmo bazują na starannie oczyszczonych olejach i woskach roślinnych. Po wyschnięciu wszystkie powłoki są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin (nadają się do pokrywania zabawek zgodnie z normą EN 71.3; są odporne na pot i ślinę wg normy DIN53160). Impregnacja drewna powłokami Osmo to ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie dla Twojej rodziny.

Czy produkty Osmo są kompatybilne z silikonowymi uszczelniaczami?

Woski i oleje do drewna Osmo zostały opracowane tak, by wnikać w drewno i wiązać się z nim. Proces absorpcji nie będzie zachodził przez barierę, jaką jest warstwa uszczelniacza silikonowego. Zaleca się zastosowanie naniesienie produktów Osmo bezpośrednio na drewno i pozostawienie do wyschnięcia, a dopiero po tym użycie silikonowego uszczelniacza lub kitu.

Czym pachną podłogi olejowane wykończone produktami Osmo?

Po utwardzeniu podłoga pachnie jedynie delikatnie jak drewno i naturalne, roślinne oleje i woski. Jako rozpuszczalnika używamy jedynie odaromatyzowanej benzyny lakowej, ponieważ ma ona mniejszy wpływ na zdrowie niż tzw. rozpuszczalniki ekologiczne, na przykład olej pomarańczowy. Po całkowitym utwardzeniu benzyna lakowa ulatnia się w 100%.

Na co trzeba uważać w przypadku podłóg z twardych gatunków drewna?

Niektóre gatunki drewna, jak Jatoba, Merbau czy Wenge, ze względu na twardość i wysoką zawartość naturalnych olejów wchłaniają mało materiału. Dlatego olejowanie podłogi z drewna egzotycznego warto wykonać bezbarwnym Woskiem Olejnym do Egzotyków. To specjalistyczny impregnat do drewna, który bardo dobrze wnika w pory tych gatunków drewna.