Jak samemu naprawić drobne uszkodzenia barwionych podłóg drewnianych

W przeciwieństwie do podłóg lakierowanych podłogi drewniane wykończone powłokami Osmo można poddać miejscowej korekcie i renowacji. W przypadku podłóg barwionych etapy prac są w zasadzie takie same jak w przypadku podłóg bezbarwnych.

KROK 1
Uszkodzone deski należy odseparować przy pomocy taśmy.

KROK 2
Równomierne oszlifować całą powierzchnię odgrodzoną taśmą. Ziarno szlifu końcowego powinno odpowiadać końcowemu szlifowi otaczających desek.

KROK 3
Oszlifowaną powierzchnię należy przed obróbką gruntownie oczyścić (np. odkurzaczem).

KROK 4
Przygotować Wosk Twardy Olejny Kolor, Bejcę Olejną, Wosk dekoracyjny (lub mieszankę Wosku Twardego Olejnego i dekoracyjnego) o identycznym kolorze (proporcjach) jak w powłoce, którą pierwotnie pokryto podłogę.

KROK 5
Następnie nanieść równomiernie cienką warstwę Wosku Twardego Olejnego Kolor, Bejcy Olejnej, Wosku dekoracyjnego (lub mieszanki tych powłok) za pomocą małego wałka Osmo lub niekłaczącej bawełnianej szmatki i pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Jeśli uzyskany jest zbyt blady i różni się od reszty podłogi, powtórzyć proces i ponownie pozostawić do wyschnięcia.
WSKAZÓWKA: Kawałek drewna pozostały po zamontowaniu podłogi idealnie nadaje się do zrobienia testu!

KROK 6
Po wyschnięciu, nałożyć niekłaczącą szmatką cienką warstwę wykończeniową bezbarwnego Wosku Twardego Olejnego.

KROK 7
Jeśli stopień połysku naprawianej powłoki nie odpowiada pozostałej powierzchni podłogi można go dopasować poprzez polerowanie przy użyciu Środka do Czyszczenia i Pielęgnacji Wosku.

UWAGA! Renowacja częściowa nie sprawia probelmów pod warunkiem, że w trakcie barwienia podłogi spiszemy wszystkie informacjie dotyczące rodzajów szlifu i użytych powłok (kombinacji powłok). Warto też zostawić sobie kawałek deski(parkietu) do wykonania próby.
Bez tego odtworzenie dokładnego odcienia wymaga sporo pracy i doświadczenia.